שאלות נפוצות על פיברומיאלגיה

שאלות נפוצות על פיברומיאלגיה

מה זה פיברומיאלגיה?
מה גורם לפיברומיאלגיה?
מה ההבדל בין פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית?
מדוע לא ניתן לגלות כמויות עודפות של פוספטים בבדיקות דם?
האם חולי פיברומיאלגיה צריכים לקחת ויטמינים?
האם ד"ר סט אמאנד ממליץ לקחת חיסוני שפעת לסובלים מפיברומיאלגיה?
מה השפעתן של תרופות מעוררות על מי שסובל מפיברומיאלגיה?
האם יש קשר בין אוסטאופורוזיס לפיברומיאלגיה?
האם פריחות הן תסמין של פיברומיאלגיה?
האם פיברומיאלגיה יכולה לגרום לעלייה באנזימי הכבד?
האם פיברומיאלגיה היא מחלה אוטואימונית?

מה זה פיברומיאלגיה?
פיברומיאלגיה היא תסמונת, מושג שמשמעותו היא אוסף תסמינים המופיעים ביחד, ולא לכל החולים יש את כל התסמינים. נשים סובלות מהתסמונת יותר מגברים – בערך 20 אחוזים מהחולים הם גברים – והיא מופיעה גם אצל ילדים. פירוש השם פיברומיאלגיה הוא "כאבים בשרירים וברקמות החיבור". הכאב חייב להיות נוכח בכל ארבעת חלקי הגוף (עליון שמאלי וימני, תחתון שמאלי וימני) במשך שלושה חודשים לפחות. האבחנה נעשית על ידי נוכחות של אזורים רגישים ונפוחים הכואבים כשמפעילים עליהם לחץ קל, אולם לא כל החולים סובלים מכאב ניכר, אצל חלק מהחולים תשישות היא התלונה העיקרית. תסמינים אחרים כוללים כאבי ראש, תסמונת התשישות הכרונית, שלפוחית רגיזה, וולוודיניה, בעיות זיכרון וריכוז, עצבנות, דכאון, ורגישות לרעשים, לאור ולריחות.

מה גורם לפיברומיאלגיה?
ד"ר סט אמאנד סבור כי זו תכונה מולדת וכי מזמן הלידה מצטברים פוספטים (זרחה) באיטיות רבה ברקמות שלכם. בגיל ההתבגרות ובתקופות אחרות של צמיחה מואצת, הגוף שלכם משתמש יותר בפוספטים מהמזון שאתם אוכלים. ההצטברות יכולה להיעצר לחלוטין בזמן זה. אולם, בנקודה מסוימת, תלוי בנטייה הגנטית שלכם, אתם הופכים לסימפטומטיים: כלומר, הפוספטים הצטברו עד לנקודה בה הם גורמים לעיכוב ביצירת האנרגיה. בסופו של דבר מחסור זה באנרגיה, דיסאנרגיה, גורם לתסמינים שלנו. אתם תהפכו לאחור שנה אחת של צבירה במשך כחודשיים של נטילת גואינפזין. אם אתם מפסיקים לקחת גואיפנזין, כאשר אתם מפסיקים להרגיש תסמינים, הצבירה תתחיל שוב ועם הזמן התסמינים שלכם יחזרו. לכן אנו נשארים עם גואיפנזין לכל החיים למרות העובדה שאנו מרגישים טוב.

מה ההבדל בין פיברומיאלגיה ותסמונת התשישות הכרונית?
תסמונת התשישות הכרונית היא תסמין של פיברומיאלגיה. כל כאב מאובחן על פי מד סובייקטיבי – "האם זה כואב?" אם לאדם יש סף כאב גבוה, "זה" לא יכאב בהכרח. עם זאת, חולים הסובלים מתסמונת התשישות הכרונית, סובלים מכל התסמינים הקוגניטיביים ותסמינים קלאסיים רבים אחרים של פיברומיאלגיה. הם אינם מתאימים לסיווג הרגיל של פיברומיאלגיה בגלל שהכאב אצלם הוא תלונה משנית ולא עיקרית. זה לא עושה את המחלה שלהם לשונה משלנו. כל מחלה, במיוחד שלנו, ניתנת לתיאור בצורת עקומת פעמון. באמצע, המקום בו נמצאים רוב החולים, יש עירוב של כאב ותשישות. בכל אחד מהקצוות נמצא קיצוניות: כמה חולים הסובלים רק מכאב בקצה האחד של העקומה, ובקצה השני חולים הסובלים רק מתשישות.

מדוע לא ניתן לגלות כמויות עודפות של פוספטים בבדיקות דם?
פוספטים אינם יכולים לעלות בכמותם בדם בגלל שהם פועלים באופן הדדי עם סידן. בלוטות מצד התריס (פאראתירואיד) מבקרות את רמות הסידן מאוד מקרוב. זו הסיבה שפוספטים נדחפים מהדם החוצה דרך השתן, והופכים לאבנית, או נדחפים לתאים שלנו וגורמים לאנרגיה להיווצר בצורה כה גרועה. רמת פוספטים גבוהה לא מופיעה בדם בגלל שבלתי אפשרי שפוספטים יעלו ברמתם בדם. אילו ניתן היה לבדוק את התאים עצמם, הייתם רואים כמות מסוימת של יוני פוספט. אולם זה תוך תאי ולא בדם, ולכן אי אפשר לבדוק את זה.

האם חולי פיברומיאלגיה צריכים לקחת ויטמינים?
ד"ר סט אמאנד מתנגד בהחלטיות למולטי-ויטמינים בגלל שהוא לא חושב שבטוח לקחת ויטמין A. מספר מחקרים הראו כי ויטמין A מסרטן או מעודד את צמיחתו.
בנוסף לכך, ויטמינים רבים מכילים מעל ל 100 אחוזים מהכמות היומית הנדרשת של הרכיבים שלהם. ד"ר סט אמאנד חושב שלא נבון לצרוך אותם. ויטמינים כמויות גדולות הם תרופות ובטיחותם לא נבדקה. אנו יודעים כי כמויות גדולות של ויטמין B עשויות לגרום לנזק עצבי. ד"ר סט אמאנד נוטל סידן, ויטמין E ובי קומפלקס לא יקר פעם ביומיים. הוא מנסה להניא את המטופלים שלו מלקחת כל דבר אחר.
אולם, אם אתם מרגישים שתרצו לקחת מולטי-ויטמין, יש סוגים רבים נטולי סליצילטים. זכרו לבדוק את התוויות כדי לוודא שאין תוספים צמחיים – אלו שמצוין שהם מרכיבים פעילים, וביופלבינואידים. ויטמין סי מכיל לעתים תכופות פקעות ורדים או ביופלבינואידים.

האם ד"ר סט אמאנד ממליץ לקחת חיסוני שפעת לסובלים מפיברומיאלגיה?
כן. זריקת שפעת יכולה לגרום לכם להרגיש מעט לא טוב למשך זמן קצר, אולם לחלות בשפעת גרוע הרבה יותר. גוף הנמצא תחת סטרס נוטה יותר לחלות בוירוסים, וההחלמה היא איטית וממושכת בגלל שיצירת האנרגיה אצל חולי פיברומאילגיה מדוכאת, ואם תחלו בשפעת, זמן ההחלמה יארך לפחות מספר חודשים.

מה השפעתן של תרופות מעוררות על מי שסובל מפיברומיאלגיה?
רוב התרופות המעוררות הן סוג של אמפטאמין. כל התרופות המעוררות מנסות לחקות את המעורר הטבעי של הגוף, אדרנלין. אילוץ מלאכותי של תא (או גוף) פיברומיאלגי להוציא אנרגיה שאין לו היא כמו לדרבן סוס מת. בסופו של דבר תתמוטטו ותהיו כה תשושים שיכול לקחת לכם חודשים, ואפילו יותר, להתאושש. אם יש לכם גם היפוגליקמיה, תרופות מעוררות ימסכו את הבעיה. התרופות המעוררות הנפוצות ביותר (והמנוצלות לרעה) שבשימוש הן אדראל, פרוביג'יל, ריטלין, קונצרטה, דקסדרין, מתאמפטאמין, וכל כדורי הדיאטה. משפחת התרופות המעוררות נקראה בעבר בשם העממי "ספידים". ספידים הורגים.

האם יש קשר בין אוסטאופורוזיס לפיברומיאלגיה?
לא ידוע על קשר בין אוסטאופורוזיס ופיברומיאלגיה, פרט לכך ששני המצבים שכיחים אצל נשים. אוסטאופורוזיס נפוץ יותר אצל נשים רזות, ואצל נשים ממוצאים אתני מסוימים, בעוד שפיברומיאלגיה אינה מפלה כל כך.
אוטאופורוזיס שלא כמו פיברומיאלגיה, גורמת נזק לגוף על ידי החלשת העצמות. יש לטפל באוסטאופורוזיס, ויש להיות בטיפול ומעקב רפואיים אם אתם סובלים ממחלה זו. אוטאופורוזיס היא בדרך כלל בעלת רקע משפחתי. בקשו מהרופא שלכם בדיקת צפיפות עצם אם אתן קרובות לגיל הבלות, ויש מקרים של אוסטאופורוזיס במשפחה.

האם פריחות הן תסמין של פיברומיאלגיה?
סוגים רבים של פריחות נפוצים בפיברומיאלגיה , כמו גם גרוד ללא פריחה.
לעתים קרובות אתם יכולים לסבול מגירוד או רק גירוי משריטות עצמיות.
יש שני סוגים של פריחות אלרגיות :
1. בכל הגוף- הנגרמות ממשהו שאכלתם, מזון או תרופה, או
2. פריחה מקומית – שהיא דרמטיטיס ממגע הנוצר ממגע עם משהו.
דרמטיטיס ממגע יכולה להיות בכל הגוף (אלרגיה לאבקת הכביסה בה אתם משתמשים לכבס את הסדינים שלכם) או מתחת לטבעת על האצבע (בדרך כלל מסגסוגות, בדרך כלל ניקל, הנמצאות בזהב). פריחות מחום, שהן אלרגיה לזיעה שלך עצמך מופיעות בדרך כלל בחריצים ואזורים מכוסים על פני הגוף.
קיימות גם תגובות לא אלרגיות כמו גזזת וזיהומים פטרייתיים שיכולים להחמיר בגלל אלרגיה לפטריה, וכדומה.
סוג הגירויים והפריחות המחמירים אחרי שאתם מתחילים לקחת גואיפנזין, נובעים מכל שגופכם מפריש חומצות דרל העור. אלו החומצות שגם יוצרות את הטעם המוזר בפה שלכם, את השתן המסריח, את העיניים השורפות והמגרדות, את דלקת הנרתיק והוולוודיניה.
הפרשות וגינליות עלולות להיות חומציות מאוד ואפילו לצרוב לבן הזוג.
התפרצויות קטנות דמויות שלפוחיות גם הן שכיחות. הן עשויות לגרד, וכאשר מגרדים אותן הן שורפות.

אזהרה : אם אתם מעל גיל חמישים, ושמתם לב להתפרצות פריחה כואבת של שלפוחיות (שנראות כמו התחלה של אבעבועות רוח) המופיעות בקו ישר (שלא בצבר כמו ברוב הפריחות) פנו לרופא שלכם. אם מדובר בשלבקת חוגרת חשוב לאבחן זאת מוקדם ככל האפשר.

האם פיברומיאלגיה יכולה לגרום לעלייה באנזימי הכבד?
אין נתונים המקשרים עליה באנזימי הכבד לפיברומיאלגיה. במחקרים שנערכו חיפשו קשרים בין פיברומיאלגיה וכל דבר. העובדה כי במחקרים לא נמצאו קשרים כאלו היא סופית למדי. זכרו כי עלייה באנזימי הכבד מעידה על נזק כלשהו לכבד ובפיברומיאלגיה לא נמצא כל נזק לכבד. ישנם דברים אחרים העלולים לבעיות בכבד. דבר נפוץ הוא תרופות צמחיות, או רעלים של צמחים, כמו פטריות מסוימות. התקררות יכולה לגרום לעלייה באנזימי הכבד שלכם, כמו גם צורות רבות של דלקת הכבד. גורמים אחרים הם אלכוהול או תרופות אנטי-דלקתיות, משולבים יחד או כל אחד בנפרד.

האם פיברומיאלגיה היא מחלה אוטואימונית?
פיברומאילגיה איננה מחלה אוטואימונית.
מחלה אוטואימונית פירושה שהגוף הורס את עצמו. נוגדנים שהגוף יוצר משמידים אותו עצמו בסוג כזה של מחלה.
בפיברומיאלגיה אין הרס רקמות. זהו אחד המאפיינים של פיברומיאלגיה. לא רואים שינויים בצלומי רנטגן או הדמית תהודה מגנטית, או בבדיקות דם, או בביופסיות. אם רואים הרס, יודעים מיד שהגורם הוא מחלה אחרת. המערכת החיסונית בפיברומיאלגיה פעילה קצת פחות מדי. זה לא ממש מפתיע אותנו הפיברומיאלגים, שכן המחשבה שלנו, השרירים שלנו, המעיים הציפורניים, השיער גם הם לא מתפקדים לגמרי כרגיל. המערכת החיסונית שלנו ככל הנראה עייפה מדי מכדי לתקוף אותנו. לא נראה שיש קשר יותר מהרגיל בין המערכת החיסונית ופיברומיאלגיה.