שאלות נפוצות על גואיפנזין

מה זה גואיפנזין?
כיצד הגואיפנזין עובד?
האם יש תופעות לוואי לגואיפנזין?
איך ניתן לטפל בבחילה מיד לאחר לקיחת הגואי?
האם הגואיפנזין יזיק לציפוי האמאייל שעל שיניי?
האם גואיפנזין יכול לגרום לאבנים בכליות?
האם אני נמצא/ת בסיכון גדול יותר לאוסטאופורוזיס כאשר אני לוקח/ת גואיפנזין ?
באיזה סוג גואיפנזין אני צריך להשתמש?
האם אפשר לקחת מנת יתר של גואי?
מאילו תרופות אחרות עלי להימנע כאשר אני נוטל גואיפנזין?
האם מותר לקחת תרופות אחרות עם גואיפנזין?
האם גואיפנזין מפריע לפעולתן של תרופות אחרות או להיפך?
על אילו תוספי מזון אתם ממליצים?
יש לי אסטמה. האם אני יכול לקחת גואיפנזין?
איך משיגים גואיפנזין?
האם יש הוראות מיוחדות לאכסון של הגואי?
האם אני יכולה לקחת גואיפנזין כאשר אני בהריון או מנסה להרות?

מה זה גואיפנזין?
גואיפנזין (שמכונה בכינוי המקוצר גואי'), הוא תרופה מוכרת מאוד הנמכרת ללא מרשם ונמצאת בשימוש מזה זמן רב.
ד"ר ר. פול סט. אמאנד גילה שהתרופה עשויה להפוך את התהליך של פיברומיאלגיה.
בדרך כלל משתמשים בה לשחרור כיח וליחה בריאות, ולסייע לחולה להוציא את הליחה בשיעול.
גואיפנזין הוא הרכיב הפעיל בתרופות רבות לשיעול ותרופות מכייחות רבות. התרופה היא ותיקה מאוד, ולכן לא חל עליה עוד פטנט, מסיבה זו היא זולה יחסית.

כיצד הגואיפנזין עובד?
הנה הסבר קל להבנה:
פיברומיאלגיה נגרמת על ידי מרכיב נורמלי כלשהו בגוף שמצטבר במידה מופרזת בתאי הגוף וגורם להם לתפקד באופן שולי. (את/ה יכול/ה לזוז, אולם אין לך בכלל אנרגיה; את/ה יכול/ה לחשוב אולם לא לחשוב כמו שצריך). גואיפנזין (והתרופות האחרות בהן השתמשנו) פועלת על אזור קטן בכליות (לא הכבד ולא המוח) ומבקשת ממנו להפריש יותר מהחומר הזה. (לצורך העניין ובגלל שהמחקרים שלנו אנו מאמינים שמדובר בפוספטים (זרחה, תרכובות של חומצה זרחתית). אולם הגוף מפריש גם יותר אוקסלטים, סידן, וייתכן שגם דברים אחרים שאף אחד לא מדד).

כאשר הרמות של החומר הזה בדם (פוספטים) הן גבוהות, יש לכם סימפטומים רעים. בשלב מוקדם יותר בפיברו כאשר הגוף יכל להוריד את הרמות בדם על ידי כך שדחף יותר מהחומרים הללו לתאים, היו לכם כמה ימים טובים, כאשר הרמות בדם היו נמוכות. כאשר הגוף מוצף לחלוטין כל הזמן (ומתפקד באופן יותר ויותר שולי) אתם חשים רע כל הזמן. עכשיו אתם מתחילים לקחת גואי. זו הסיבה שאנו מבקשים מכם לכייל את המנה שלכם ולהעלותה באיטיות, כך שכאשר תגיעו למנה שלכם, תדעו זאת. אחרת היינו פשוט מתחילים במנה של 3600 מ"ג ליום ונשארים במנה הזו. אתם מתחילים ב 300 מ"ג פעמיים ביום. אתם מחכים שבוע. אז ורק אז אתם מעלים את הכמות, אם אינכם מרגישים רע יותר.

חשבו על זה כעל צינור ניקוז. אם אתם מזרימים מים בזרם חזק, הכיור יתמלא בגלל שרק כמות מסוימת יכולה לעבור בצינור הניקוז, ופחות מזו בתוך הצינורות שהולכים ונעשים קטנים יותר. הכמות אשר יוצאת תלויה בגודל של הצינור הכי קטן. כך שאם מעלים את הכמות לרמה גבוהה מדי, הגוף שלכם מושך את החומר החוצה מהתאים ומציף את זרם הדם. הדבר גורם לכם להרגיש רע. הכליות אינן יכולות לשחרר מספיק בכדי להפחית את הרמות בדם, חלק נדחף בחזרה לתוך התאים והשאר נע במחזור הדם וחלק יוצא החוצה. אולם העלאת המינון עוד יותר אינה מבטיחה שהגוף יוציא את החומרים הללו מהר יותר?. בגלל שהם צריכים לעבור דרך הכליות שיכולות להוציא רק כמות מוגבלת. הטוב ביותר, אם כך, למצוא את המינון שלכם, ולהישאר בו, כך שאתם יכולים לעשות מחזור, לחוות תקופות טובות ורעות, ולחוש בשיפור כשאתם משתפרים. הצפת הגוף רק גורמת לבעיות מיותרות ואינה מאיצה את התהליך.

הנה הסבר יותר ספציפי:
גואיפנזין נספג ב 100 אחוזים בתוך שעה או שעתיים לאחר שנעכל. פעולתו בפיברומיאלגיה היא כזו שמאפשרת לכליות לשחרר את עצמן מפוספטים שהם מרכיב נורמלי שהגוף זקוק לו, שנאגרו בו בכמויות עודפות. ד"ר סט. אמאנד משער שהלזיות הכואבות הן כאלו בגלל הצטברות עודפת של פוספטים. עודפים בכמויות פחותות יותר של אוקסלטים וקלציום נמצאים גם הם ברשימת החומרים החשודים כמצטברים.

פגמים גנטיים מסוימים גורמים לנו לצבור פוספטים (מלחי חומצה זרחתית) ברמה שבסופו של דבר חוסמים את יצירתה של אנרגיה בתאים (ATP).
נראה שהגוף יודע מה הם המקומות הבטוחים ביותר לאכסן בהם את העודפים אלו כדי לאפשר הגנה על איברים חיוניים יותר.
כאשר החומרים עולים לרמה גבוהה מדי בגוף, זורמים נוזלים לאיזור הזה בניסיון למהול ולדלל את החומר המפריע לרמות שוות לאלו שברקמות הסמוכות. זוהי צבירת מים עודפת, תחת לחץ, אשר גורמת לכאב, לגושים ולגבשושיות שאנו חשים בפיברומיאלגיה. למעשה,90-90 אחוזים מהנפיחויות הן רק מים. מים אלו מוהלים ומדללים את היונים לרמות שמספיקות לאפשר הישרדות תאית אולם זאת על חשבון תפקוד נורמלי. גם סידן נמשך אל תוך התאים כדי להתחבר לפוספט. עודף סידן, חופשי בנוזל התאי, מעורר את התא לעבודת יתר כשהוא דוחף את התפקוד הנורמלי שלו ליותר מדי. למרבה הצער התא אינו יכול להפסיק לנסות כל עוד הסידן נמצא במקום הלא נכון, מחוץ למקום האכסון שלו.

חשבו על כל התאים המושפעים בפיברומיאלגיה; כל אחד נמצא תחת אותו לחץ. הפיברומיאלגיה נגרמת בגלל תאים שעובדים יתר על המידה ללא הרף אשר מרוקנים את עצמם מ ATP , מטבע האנרגיה, שכבר מצוי בכמויות קטנות מדי. פוספטים עודפים אשר נכנסים למיטוכונדריה חוסמים את יצירת ה ATP להתחלת התהליך.

במהלך תהליך ההיפוך, נכנס עוד נוזל לתא בכדי לסיים את הדילול שלא הושלם. זה גורם להתנפחות נוספת ואי תפקוד זמני כמו התכווצויות במוח או בשריר, גיד או רצועה שגורמות לכאבים. כשאזור גדול מתנקה והנוזל הזה נמשך החוצה מהתאים יחד עם הפוספטים האוקסלטים, והסידן העודפים, הזרם אל תוך מחזור הדם עולה על היכולת של הכליות להפריש את החומרים הללו מן הגוף. הדבר מביא לסימפטומים של ההיפוך להימשך כמה ימים עד שהכליות עומדות בקצב, מנקות את הכמות שהצטברה ואז מסתיים מחזור ההיפוך.

בנקודה הזו, אפשר שתהיה "תקופת מנוחה" שתאפשר שעות, ימים, או שבועות טובים יותר. תהליך ההיפוך על ידי הגואיפנזין נמשך ככל הנראה, אולם ברמה תת-סיפית עד שהשיא הבא המורגש מתחיל. התפרצויות זעירות של הצטברויות חומר לא רצויות הופכות לשטף, ושוב, מחזור מתיש נוסף יוצא לדרך. כל מחזור כזה פירושו התקדמות של צעד נוסף קרוב יותר לבריאות טובה.

זהו הסבר חלקי ופשטני בלבד של ביוכימיה מורכבת הרבה יותר ושל תנועת יונים שסביר מאוד שמתרחשים בתאים. החשוב ביותר אולם הוא לזכור שפיברומיאלגיה נגרמת על ידי אבנורמליות אשר בסופו של דבר פוגעת בלב ליבו של תהליך יצרית האנרגיה הבסיסי. הדבר מסביר את כל הסימפטומים והממצאים. התיאוריה של ד"ר סט. אמאנד היא רק ניסיון להסביר מה הוא רואה ומרגיש.

האם יש תופעות לוואי לגואיפנזין?
מבחינה טכנית, לא. הכאב, נמנום, וכל יתר הדברים שאתם חשים כשאתם נוטלים גואיפנזין הם סימפטומים של פיברומיאלגיה בהיפוך. אלו הם הסימנים הטובים ביותר שלכם שהגואי עובד. לגואיפנזין אין שום תופעות לואי, כך שבאופן אירוני, אם אתם מרגישים רע יותר, מצבכם הולך ומשתפר.

איך ניתן לטפל בבחילה מיד לאחר לקיחת הגואי?
יש אנשים שסובלים מבחילה לאחר נטילת הגואיפנזין. אם גם את/ה אחת/ד מהם – קנו קפסולות ג'לטין ריקות בבית מרקחת ושימו את הגואיפנזין בתוכן. כך הגואיפנזין ייספג לאחר שהוא עבר את קיבתכם.

האם הגואיפנזין יזיק לציפוי האמאייל שעל שיניי?
לא ראינו שום שינוים באמאייל בעקבות נטילת גואיפנזין.

האם גואיפנזין יכול לגרום לאבנים בכליות?
לא, אין קשר בין אבנים בכליות וגואיפנזין. רוב האבנים הן קלציום אוקסלט, חלקן סודיום יורייט, וחלק קטן יותר עשויות מקלציום פוספט. באופן תיאורטי, כאשר יש אבן, פני השטח העשויים פוספט יכולים להימס ולאפשר לאבן לכודה לקטון ולעבור החוצה. אם זה כך, הדבר יכול להיות טוב לטווח הארוך.

האם אני נמצא/ת בסיכון גדול יותר לאוסטאופורוזיס כאשר אני לוקח/ת גואיפנזין בגלל שהגואיפנזין גורם לכליות להפריש סידן?
הסידן המופרש מוגבל לכמויות לא תקינות של סידן עודף.
ד"ר סט. אמאנד לא מצא כי מישהו מהפציינטים שלו פיתח אוסטאופורוזיס.

באיזה סוג גואיפנזין אני צריך להשתמש?
הגואיפנזין הוא רכיב בהרבה תרופות, אולם אסור לכם להשתמש באף אחת מתרופות אלו בכדי לטפל בפיברומיאלגיה. סוג הגואיפנזין היחיד שיש לקחת הן טבליות גואיפנזין נקי ללא סוכר, אלכוהול, פסאודואפדרין וכו'.
בדקו את רשימת בתי המרקחת בעמוד המקורות לגואי

האם אפשר לקחת מנת יתר של גואי?
לא סביר שמנת יתר של גואיפנזין תיצור תופעות של הרעלה מאחר והרעילות שלו נמוכה.
כאשר נתנו לחיות מעבדה גואיפנזין בכמויות גבוהות של 5 גרם לקילוגרם (5 גרם 5000 = מיליגרם) על ידי צינור הזנה לקיבה, לא נצפו תופעות של רעילות. זה שווה ערך כמו לתת לאדם שמשקלו בערך 70 ק"ג 530 טבליות של 600 מיליגרם כל אחת, בבת אחת!

מאילו תרופות אחרות עלי להימנע כאשר אני נוטל גואיפנזין?
מכולן. נסו להימנע מתרופות. הן יוצרות ערפול מוחי. ד"ר סט. אמאנד מעדיף לטפל בגורם לבעיה ולא ברמת הסימפטומים. ד"ר סט. אמאנד נמנע מלרשום תרופות אנטי דכאוניות אם מטופל חדש אינו לוקח אותן ממילא. התקפי חרדה (התקפי פאניקה) נשלטים על ידי הדיאטה להיפוגליקמיה. כאשר מטופל כבר לוקח תרופות, הוא מטפל על ידי גואיפנזין, וכאשר יש לפציינט הרבה ימים טובים, ד"ר סט אמאנד מנסה לגמול אותו מהתרופות האחרות.

האם מותר לקחת תרופות אחרות עם גואיפנזין?
כן, למרות שד"ר סט. אמאנד אינו ממליץ על כך, מותר לקחת כמעט כל תרופה פרט לאספירין או סליצילטים.

האם גואיפנזין מפריע לפעולתן של תרופות אחרות או להיפך?
לא

על אילו תוספי מזון אתם ממליצים?
ההמלצה הסטנדרטית של ד"ר סט. אמאנד למבוגרים יותר היא :400 יחידות של ויטמין E ליום (לא פקעות ורדים) וויטמין בי קומפלקס אחת, כמה שפחות יקר כך טוב יותר, מכיוון שאתם מנסים לקבל 400 מיקרוגרמים של חומצה פולית ו 10 מ"ג של B-6. כשאתם מחלימים בסופו של דבר, ואתם יודעים שעשיתם זאת בלי כל תוספי מזון, אתם יודעים שהגואיפנזין עשה את העבודה. ד"ר סט. אמאנד מעוניין שכמה שיותר אנשים ידעו כיצד הם החלימו כדי שלא ירמו אותם אף פעם.

אם הגואי פועל עבורך, סביר מאוד שלא יהיה צורך בהרבה תוספי מזון. ד"ר סט. אמאנד אומר שרוב תוספי המזון שאנו צורכים הם בגלל שהגוף אינו פועל כהלכה, תהיה הסיבה אשר תהיה, אולם ברגע שהגואי פועל, ייספגו החומרים המזינים באופן יעיל יותר.

ד"ר סט. אמאנד אינו ממליץ במיוחד על מולטי ויטמינים. מחקרים חדשים מראים שהכמות של ויטמין A (בטא קרוטן) בהם מסוכנת. נערכו ארבעה מחקרים שונים על השימוש בו. נמצאו שיעורים גבוהים יותר של סרטן ריאה אצל מעשנים שהשתמשו בו; יותר מומים מולדים אצל נשים שנטלו אותו; יותר מקרים של התקפי לב במחקר גדול יותר שנערך על רופאים ועוד מחקר על אחיות שגם השתמשו בו. נראה שיש די ממנו באוכל שלנו (כל ירק צבעוני) בכדי לענות על צרכינו. הכבד מסוגל לאחסן אספקה של שישה חודשים ממנו.

חשוב לבדוק עם הרופא שלכם לפני שאתם לוקחים אשלגן. הוא אינו בלתי מזיק ואסור לקחת אותו בלי פיקוח רפואי.

קיימים מספר תוספי מזון שעשויים להיות חוסמים, למרות שאיננו יודעים בודאות אילו הם.

אין תקנות ממשלתיות ויש מעט סטנדרטיזציה למוצרים הללו בארה"ב. כשכתוב על מוצר "טהור" הפירוש יכול להיות מיליון דברים, אולם אין פירושו מה שאנו חושבים עליו כטהור מבחינה כימית. אותו הדבר עם "טבעי".
דוגמא נוספת היא מינרלים ימיים. ד"ר סט. אמאנד מוטרד מהעניין מכיוון שאם האצות והבוץ בהם משתמשים באים מקרבת החופים הם יכולים להיות מזוהמים בכספית או גרוע מזה. בהרבה מהאצות הסיניות נמצאו רמות גבוהות של כספית. כך שכשאנו אומרים שזה בסדר להשתמש במינרלים בפרוטוקול הגואי, אנו מתייחסים לאלו שלא נלקחו ממקור מזוהם בפוטנציה כמו האוקיינוס או מכרות טחובים, או ממקורות עם מרכיבים מלאי סליצילטים כמו אצות שנטחנות יחד עם המינרלים.
זו הסיבה בגללה אנו יועצים לאנשים להשתמש במעט מוצרים ככל האפשר ולהשתמש ב"מוצרים בדוקים" שידועים כנקיים מסליצילטים, במיוחד בתקופה הראשונה של הפרוטוקול עד שהם חשים שיפור ניכר במצבם ויכולים לדעת בקלות מתי הם ממחזרים ומתי הם חוסמים.

יש לי אסטמה. האם אני יכול לקחת גואיפנזין?
גואיפנזין הוא אידיאלי לאסטמה, ככלל, מאחר והוא מצוי בשוק כתרופה מכייחת ומדלל ליחה ומאפשר שחרור שלה.

איך משיגים גואיפנזין?
גואיפנזין היא תרופה הנמכרת ללא מרשם בארה"ב. רשימת בתי מרקחת בהם ניתן לרכוש גואיפנזין מופיעה בדף המקורות באתר. את הגואיפנזין בצורתו הנקיה, ניתן לרכוש כרגע רק בארה"ב וקנדה. בישראל, הגואיפנזין מהווה מרכיב ברוב התרופות והסירופים נגד שיעול הנמכרים ללא מרשם, אולם עדיין אין להשיג בארץ את התרופה בצורתה הנקיה (שלא בתרכובת, או כחלק מתרופה אחרת).

האם יש הוראות מיוחדות לאכסון של הגואי?
יש לאחסן אותו במקום מוצל וקריר לא במקרר ולא במקום חם מאוד.

האם אני יכולה לקחת גואיפנזין כאשר אני בהריון או מנסה להרות?
הריון, נסיון להרות, וגואיפנזין, הם דברים שעליך לדון בהם עם רופא הנשים שלך. ד"ר סט. אמאנד אומר שזה בטוח לקחת 1200 מ"ג פעמיים ביום במהלך ההריון והנסיון להרות, אולם במהלך ההריון, העצה היא תמיד: אל תשתמשי בשום דבר שאת לא ממש חייבת.

רוב רופאי הנשים מרשים חידוש שימוש או התחלת שימוש בגואיפנזין לאחר שישה חודשי הריון, כאשר התינוק כבר נוצר באופן מלא. בהנקה אין שום השפעה ידועה אצל תינוקות שאמותיהם לוקחות גואיפנזין. אולם, את חייבת לברר את כל זה עם רופא הנשים שלך.

בערך בחודש השלישי להריון, גדלות בלוטות האדרנל למידה גדולה בהרבה מאשר בתקופה ללא הריון. זה נרא כמספק מספיק קורטיזול (קורטיזון) להפחית את הסימפטומים של הפיברו, אולם לא בכל המקרים הקשים. יומיים שלושה לאחר הלידה, מתכווצות בלוטות האדרנל, וזה הזמן בן רבות מהנשים חוות התלקחויות פתאומיות ונוראות של הפיברומיאלגיה.

ד"ר סט. אמאנד מאמין כי דיכאון ועצבות שלאחר הלידה הם ביטויים של היפוגליקמיה. הוא מאוד ממליץ לכל הסובלות מהיפוגליקמיה להפחית את צריכת הסוכר בזמן ההריון.