פיברומיאלגיה וילדים

פיברומיאלגיה/תסמונת התשישות הכרונית וילדים

מאת גרטשן אי. פרקר

ב 14 השנים האחרונות סבלה רייצ'ל מכאבי גדילה ותקופות בהן הרגישה לא טוב. לאחרונה היא החלה להתעורר עייפה בכל בוקר.
הכל החל עם מחלת שפעת וכאבי גרון שלא חלפו. כעת היא גוררת את עצמה לאורך היום, נרדמת בכל פעם שהיא מתיישבת.

למרות התשישות שלה, היא אינה יכולה לישון יותר מאשר שעה או שעתיים בלילה לפני שהתעוותויות שרירים מעירות אותה כשהיא מכוסה כולה זיעה. בכל בוקר היא קמה מן המיטה כשהיא רועדת. יש ימים בהם היא חווה התקפי חולשה פתאומיים והזעות. לפעמים היא מרגישה שהיא עומדת להתעלף. בפעמים אחרות לבה מתחיל לפעום במהירות, והיא חווה התקף פאניקה (התקף חרדה). לאחרונה התחילו אצלה בעיות של מעי רגיז, שמתחלפות בין עצירות ושלשולים. היא החלה לסבול מדלקות בדרכי השתן ושליטה מופחתת על שלפוחית השתן גם כן. בימים רבים שריריה נוקשים וצורבים.

שום דבר שרופא המשפחה ניסה לא הועיל לה. יום אחד מצא אחיה חובב המחשבים אתר אינטרנט אשר מתאר את הבעיות של רייצ'ל באופן מדוייק וקרא להן פיברומיאלגיה (FMS). רופא המשפחה הסכים עם האבחנה ואמר שהיא גם נמנית עם 40 האחוזים מהחולים ב CFS/FMS אשר סובלים גם מהיפוגליקמיה ריאקטיבית. היפוגליקמיה פירושה רמות סוכר נמוכות בדם אשר גרמו להתקפי הפאניקה שלה ולתחושת החולשה, להזעות ולרעידות.

כשהוא הבין שרייצ'ל נעשית תשושה בקלות וכי תנועות החוזרות על עצמן כמו כתיבה עשויות להיות כואבות, המליץ הרופא על ייעוץ לריפוי בעיסוק. התרפיסט נפגש עם המורה של רייצ'ל בכדי להמליץ על הפחתת הצורך אצל רייצ'ל לכתוב על ידי צילום סיכומים של חברים מהכיתה. לרייצ'ל ניתן סט שני של ספרים לשימוש בבית ואישור שימוש במעלית כך שהיא לא תצטרך לטפס במדרגות. התרפיסט גם הורה לה להשתמש בעט מיוחד אשר יסייע לה להפחית את תשישות השרירים שלה בזמן הכתיבה.

המידע הזה כלול כאן, בגלל שיותר רופאים והורים מזהים ילדים שיש להם את תסמונת התשישות הכרונית ו/או פיברומיאלגיה. מחקרים שנערכים מעידים על כל שהמצבים הללו דומים מספיק בכדי שיהיה להם את אותו הגורם. ההבדל היחיד הוא בכמה מן הסימפטומים הנחווים. האבחנה שניתנת ליליד עשויה להיות תלויה יותר במומחה אשר נותן קובע אותה, בגלל שהסימפטומים של המחלה דומים מאוד.

התסמינים (ראו את הרשימה למטה) יכולים לבוא בהדרגה או להישאר לאחר מקרה של שפעת. יש לחשוד ב CFS/FMS אם הורה אובחן עם אחת התסמונות. חושבים כי לפחות מחצית מהילדים שנולדו להורים עם אחת התסמונות יהיו גם הם חולים בה. ארבעים אחוזים מהאנשים הסובלים מתסמונת זו סובלים גם מהיפוגליקמיה ריאקטיבית. טיפול רפואי מבטיח, גואיפנזין משולב עם דיאטה להיפוגליקמיה, פותח גם עבור ילדים וגם מבוגרים. הטיפול מוסבר במקום אחר באתר זה.

תסמונת הפרעת קשב (Attention Deficit Disorder- ADD) או תסמונת הפרעת קשב היפראקטיבית (Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD Attention) הן אבחנות נפוצות שניתנות לילדים כיום. בכמה מקרים עשויות ADD/ADHD להיות אבחנה מוטעית, הקשורה יותר למאפיינים של כאב וישנוניות של FMS/CFS. אם לילד יש כאבים במשך זמן רב, הוא עשוי שלא להבין אפילו שהדבר אינו נורמלי. הצורך התמידי להימצא בתנועה על מנת להקל על הכאב או להישאר ער עשוי להסיח את דעת הילד מעבודתו וליצור את הרושם של ADD/ADHD. ההיסטוריה הרפואית המשפחתית עשויה לתת רמז. אם יש בני משפחה אחרים עם FMS/CFS יכול מאוד להיות שלילד יש את אותה המחלה.

תסמינים של פיברומיאלגיה/תשישות כרונית בילדים ובני נוער:
כאבי גדילה
התקפים תכופים של תקופות בהן לא מרגישים טוב
תסמונת הפרעת קשב
הפרעות שינה/ אינסומניה
תסמונת המעי הרגיז הכוללת גזים, נפיחות, או תקופות של עצירות לחליפין עם שלשולים.
בעיות בדרכי השתן כמו שליטה מופחתת בשלפוחית השתן, דלקות בשלפוחית השתן או השתנה כואבת.
כאבים עמוקים בשוק או בשרירים אחרים
כאבי ראש תכופים וחזקים
חוסר מרץ ואנרגיה
אובדן זיכרון לטווח הקצר
בעיות נירולוגיות כמו כאבי רגליים פולחים, סינדרום הרגל העצבנית (תחושת צורך בלתי פוסק להניע את רגליים)
טיקים או עוויתות או הרדמות בשרירים
היפוגליקמיה ריאקטיבית כאשר התסמינים עשויים לכלול:
דפיקות לב מואצות, תחושת רעד, התעלפויות, הזעות או התקפי פאניקה

הנתונים מתוך:
התכתבות אישית עם ד"ר סט. אמאנד ו-
Williamson ME: Fibromyalgia: A Comprehensive Approach, New York, 1996, Walker and Co

מאפיינים של ילדים עם תסמונת הפרעת קשב (ADD) או תסמונת הפרעת קשב היפראקטיבית (ADHD):
פעילות יתר או עצבנות
פעולה מבלי שנראה כי חשבו על התוצאות
מחשבות דוהרות בראש
חוסר קשב לחוויות "משעממות" או "לא מלהיבות" שכוללות לעתים תכופות את עבודת בית הספר
התעוררות איטית או לא מאורגנת ומצב רוח רוטן אלא אם יש פעילות מלהיבה לצפות לה
הרדמות איטית בלילה
דילקסיה מרחבית (כתיבה של כתב ראי, היפוך אותיות, קושי להבחין בין שמאל לימין, וקושי לסדר אותיות מילים או מספרים נכון ברצף)
התפרצויות זעם אפיזודיות, עם הכאה, נשיכה, בעיטות וכו'
הרטבה במיטה
שליליות רגשית לא מוסברת

לקוח מ
.ADD Medical Treatment Center of Santa Clara Valley, http://www.addmtc.com/clinical.htm