חסימה – שאלות ותשובות

שאלות ותשובות – חסימה

1. מהי חסימה?
2. מדוע אנשים חשים יותר רע כשהם חוסמים?
3. כללים לגבי חסימה והמונח "ללא סליצילטים"
4. מה מרגישים כשחוסמים?
5. מהי בדיקת החסימה?
6. באיזו משחת שיניים אפשר להשתמש שלא תחסום את הגואיפנזין?
7. האם צבע לשיער יכול לחסום גואיפנזין?
8. האם תרופות הומיאופטיות יכולות לחסום גואיפנזין?
9. מה לגבי גינון או הליכה ברגליים יחפות על מדשאה?
10. האם אבקת כביסה חוסמת את פעולת הגואיפנזין?
11. האם שתן בעל ריח מוזר או טעמים משונים מעידים על כך שאני נחסם?

מה זו חסימה?

כאשר הסליצילטים נכנסים לגוף אחד הדברים שהם עושים הוא להגיע לכליה שם הם נקשרים לקולטנים שנועדו להם. למרבית הצער, מאחר ואלו הם אותם האתרים שהגואיפנזין זקוק להיקשר אליהם, הסליצילטים חוסמים את היכולת של הגואיפנזין לסייע לגוף להפריש פוספטים.
top1.gif

מדוע אנשים מרגישים רע יותר כשהם חוסמים?
זה כאילו שאינכם לוקחים שום תרופה. המהלך הטבעי של הפיברומיאלגיה הוא להחמיר אם היא אינה מטופלת. מינון נמוך מדי, או חסימה הם בדיוק כאילו לא לקחתם גואיפנזין וכל המחלה מתחילה לחזור במחזוריות בכיוון השלילי של הרעה.
top1.gif

כללים לגבי חסימה והמונח "ללא סליצילטים"
אנשים מחפשים כללים נוקשים ומהירים. אולם אין כללים פשוטים לגבי חסימה. ד"ר סט. אמאנד אומר שהמושג "ללא סליצילטים" איננו מדויק. גם במונחים מוחלטים יש גבול תחתון שבו גם אם ימצאו במעבדה עקבות או כמות זעומה של סליצילטים ניתן יהיה לומר שהתרכובת/חומר היא ללא סליצלטים.

כל מוצר עם צבע או ריח מכיל סליצילטים. הירקות שאתם אוכלים מכילים סליצילטים פרט לכמה בודדים. לא ידוע מדוע זרעי פרג אינם מכילים סליצילטים כלל, בעוד שזרעי שומשום מכילים. או מדוע שקדים עשירים בסליצילטים ובפרי הדר כמעט ואין סליצילטים. פירות משתנים בתכולת הסליצילטים שלהם בתלוי בחלקיהם, בשלותם ולפי יבול.

ידוע שכמויות מסוימות של סליצילטים לא גורמות לחסימה. כשאוכלים סלט אנו מעכלים כמות מסוימת של סליצילטים. הרמות של סליצילטים בשתן נמדדו ונמצא שהן משתנות לפי התזונה. לצמחונים יש רמות גבוהות יותר של סליצילטים בדם בגלל מה שהם אוכלים. מי שמשתמשת בהרבה איפור צבעוני וקרמים מבושמים תספוג יותר סליצילטים ממישהי שלא משתמשת באיפור כלל, ומשתמשת רק בשמן מינרלי. כך שקיימים משתנים רבי משקל שפועלים אפילו לפני שאנו מתחילים להתייחס לנטיות הגנטיות ולמספר הקולטנים.

רוב האנשים שנאמר להם שהם חוסמים בזמן הבדיקה (בדיקת המיפוי) לא מצליחים לחשוב ממה נובעת החסימה. ידוע מקרה של אישה שטענה שהיא חוסמת ממגע עם דשא אולם הסתבר שהיא השתמשה בחומרי ניקוי טבעיים שהכילו הרבה מרכיבים צמחיים, ללא כפפות. ברוב המקרים הגורם לחסימה אינו משהו מסתורי. הדבר נכון ברוב המקרים.

ברוב מסטיקים יש כמות קטנה של סליצילטים מתוספי הטעם בדרך כלל. במסטיק שיש בו מעט טעם של מנטה הסבירות לחסימה נמוכה אלא אם אתם לועסים מסטיקים ללא הפסקה בכל שעות היום. מסטיקים בטעם מנטה חריף עשויים לחסום. אולם הכל שאלה של מידה וכמות. אין תשובות מדויקות לכך, אולם יש להשתמש בהגיון ובשכל הישר. במסטיק בטעמי פירות כמו תפוז אין כמעט סליצילטים. אם אתם חושדים שמסטיק שאתם נוהגים ללעוס גורם לחסימה, ערכו לעצמכם בדיקת חסימה, אולם זכרו לבדוק גם מוצרים אחרים בהם השתמשתם באותו היום.
top1.gif

מה מרגישים כשחוסמים?
קשה לומר בגלל שהנסיבות יכולות להיות שונות מאוד. אנשים מסוימים שרק התחילו לקחת גואי' והרגישו הרבה יותר רע, עשויים להרגיש פתאום טוב יותר כשהם חוסמים. אנשים שלוקחים גואיפנזין זמן רב ומרגישים טוב כמעט כל הזמן, עשויים לחוש רע יותר כשהם חוסמים. אולם זה לא תמיד קורה, ואין מי שיודע באיזו נקודה התחושה משתנה כשחוסמים מהרגשה טובה להרגשה רעה.

מיפוי הוא הדרך הטובה ביותר לדעת. כשמתחילים להיות לכם יותר גבשושיות ובליטות, במקום פחות, זה לא טוב. יומן התסמינים שלכם עשוי להראות התקדמות איטית אולם קבועה, אולם אז אתם מגיעים לנקודה שבה נראה כי אתם נשארים באותו המצב, או שאולי תסמינים ישנים חוזרים. אז עליכם לחשוד שאתם חוסמים.

אם אתם משתמשים בגואי' זמן ארוך מספיק כדי לדעת מהו המינון היעיל עבורכם, אז אתם יכולים לערוך את מבחן החסימה. כדי לעשות את מבחן החסימה, אתם מעלים את המינון הנורמלי שלכם בטבליה אחת. השארו עם המינון המוגבר הזה למשך ארבעה או חמישה ימים. אם אתם מרגישים רע יותר, אינכם חוסמים. אם אינכם מרגישים כל הרעה בהרגשתכם, אתם חסומים על ידי משהו ועליכם לחפש את הסליצילט המפריע.
אולם דרך זו אינה יעילה עבור משתמשים חדשים בפרוטוקול ועדיין אינם בטוחים מהו המינון שלהם למיחזור. הדרך הטובה ביותר עבורכם היא למצוא ממפה מיומן שיכול להעריך בצורה מדויקת את ההתקדמות שלכם. אם אינכם יכולים, עליכם להיות מאוד זהירים ולהקפיד להצמד לחלוטין לפרוטוקול ב 100% כל הזמן, ולשמור על יומן בו תרשמו את התסמינים שלכם שיסייע לכם לעקוב אחרי ההתקדמות שלכם על פני זמן.
top1.gif

מהי בדיקת החסימה?
בדיקת החסימה היא אחד הכלים בהם אנו משתמשים לסייע למצוא תשובות כאשר מישהו מוטרד בגלל חסר התקדמות עם הפרוטוקול. יחד עם מיפוי, בדיקת המוצרים בהם אתם משתמשים, ויומן בו רושמים את התסמינים הוא יכול לתת סימנים חשובים.

לדוגמא, כאשר מפה אינה מראה התקדמות רבה, יכול להיות קשה לדעת האם אתם חוסמים או לא או אם אתם פשוט מתנקים באזורים שאינם ניתנים למישוש כמו המוח או המעיים. אם אתם חוסמים, שום כמות של גואיפנזין לא תשנה את התסמינים שלכם.

אם אינכם חוסמים, ואתם מעלים את המינון שלכם, אתם אמורים לחוש רע יותר בתוך שבוע. כדי להשתמש במבחן החסימה בצורה נכונה עשו את הדברים הבאים:

1. העלו את המינון שלכם ב 600 מ"ג ליום למשך מספר ימים.

2. אם העלייה במינון גורמת להתגברות בכל אחד מהתסמינים שלכם, אינכם חסומים.

3. אם אינכם חווים כל התגברות בתסמינים ייתכן ואתם חסומים, או שייתכן והגעתם למלוא יכולת הסילוק של הכליות שלכם. זכרו כי ככל שהמינון שלכם גבוה יותר, כך תהיה תגובתכם למבחן החסימה פחות דרמטית.

4. כדי לוודא מה מהנ"ל הוא הסיבה, הפסיקו להשתמש במוצרים שאינם חיוניים ובדקו את כל המוצרים בהם אתם משתמשים למקרה שיש בהם סליצילטים.

5. אם אתם מרגישים שינוי כאשר אתם מפסיקים שימוש במוצרים מסוימים אז נחסמתם בגלל המוצרים האלו. אם לא חוויתם כל שינוי, ככל הנראה לא חסמתם וכנראה הגעתם למלוא יכולת הסילוק של הכליות שלכם

6. אם חסמתם אתם יכולים להמשיך להשתמש בכל המוצרים שידוע בוודאות שאינם מכילים סליצילטים, וחזרו למינון הקודם שלכם של גואיפנזין.

7. הפסיקו להשתמש בכל אחד מהמוצרים האחרים שלכם שלא ניתן לוודא לחלוטין כי הם נטולי סליצילטים והמשיכו להתמקד בהרגשה שלכם.

8. אל תוסיפו מוצרים חדשים לשימוש היומי שלכם אלא אם ניתן לקבוע בוודאות שהם אינם מכילים סליצילטים.

שימו לב: עבור מי שנוטל מינונים גבוהים המבחן אינו מוחלט ונדרשת תקופת מבחן ארוכה יותר. כל שינוי יהיה קל.
top1.gif

4. אילו משחות שיניים לא יחסמו את פעולת הגואיפנזין?
יצרני משחות שיניים אינם נדרשים על פי חוק לרשום את כל המרכיבים שלהן. הטעמים עשויים להשתנות והוספה של מעט מנטה, כפי שעשו במשחת השיניים של קולגייט לפני כמה שנים עשוי להיות דבר שלא ניתן יהיה לגלותו, ולא יהיה רשום על התווית. יצרני משחות השיניים רוכשים את ה"טעם" מיצרנים אחרים שעשויים לשנות את ההרכב מבלי שהדבר יבוא לידי ביטוי ברשימת המרכיבים על תווית המוצר.

יש משחות שיניים אחרות בשוק שאינן מכילות מנטה מנטול או מתיל סליצילט. אולם מוצרים אלו משתנים, ועשויים לגרום לחסימה מבלי שנדע.

מומלץ לבדוק תמיד ברשימת המוצרים ללא סליצילטים המתעדכנת כל העת, באתר של המרכז לטיפול בפיברומיאלגיה
top1.gif

האם צבעי שיער יכולים לגרום לחסימת השפעה הגואיפנזין?
מאחר ולא צובעים שיער כל יום, אין זו בעיה גם אם הצבע מכיל חוסמים בגלל שתחסמו רק יום אחד. אולם, יש גם הרבה צבעי שיער בשוק שאינם מכילים סליצילטים, ואם אתם רוצים להיות בטוחים במאה אחוז ,השתמשו באחד המוצרים האלו.

האם תרופות הומיאופתיות חוסמות את השפעת הגואיפנזין?
תרופות הומיאופתיות הן מאוד מאוד מדוללות. ניתן לזהות אותן לפי זה שאחרי שם הצמח ישנו מספר ו- X. כל X מייצג את העובדה שהמרכיב המקורי דולל 99 פעמים. הומיאופתיה מאמינה כי די בזיכרון של החומר המקורי, ומודה כי רבות מהתרופות ההומיאופתיות לא מכילות עוד שרידים של המרכיב המקורי. לכן, ההומיאופתיה אף פעם איננה חזקה דיה לחסום את הגואיפנזין.
top1.gif

מה לגבי גינון או הליכה ברגליים יחפות על מדשאה?
צמחים בגינתכם מייצרים סליצילטים כדי להגן על עצמם מפטריות. עליכם ללבוש כפפות כדי ליצור הפרדה בין עורכם ונוזלי הצמחים. וודאו שהכפפות שלכם אינן חדירות למים, כפפות גומי או לטקס הן הטובות ביותר להגנה על עורכם בפני ספיגת סליצילטים.

הליכה ברגליים יחפות על מדשאה גרמה ככל הנראה לחסימה אצל כמה אנשים שהמינונים להם הם נזקקו נמוכים, שכן הם נחסמים בקלות רבה יותר. באופן כללי, מאחר וכפות הרגליים שלכם אינן בעלות כושר ספיגה גבוה במיוחד, הדבר אינו מהווה בעיה. אולם, מאחר והיכולת של כל אינדיבידואל לחסימה נקבעת גנטית, בהחלט ייתכן והדבר יגרום לחסימה, במיוחד אם הדשא נקצץ זמן קצר קודם.

אם אתם משתמשים בגואיפנזין ואתם מרגישים שהפסקתם להתקדם, חשיפה עורית לצמחים כולל דשא היא דבר אחד שעליכם להגביל אם לא גיליתם שום דבר אחר כשבדקתם שוב את כל המוצרים בהם השתמשתם. אם אתם ממשיכים להתקדם לאחר שעשיתם זאת, אז כנראה זו הייתה הבעיה.
top1.gif

האם אבקות וסבוני כביסה חוסמים את פעולת הגואיפנזין?
לא. בגלל שלאחר שמשתמשים בסבון לניקוי הכביסה שוטפים אותה במים, אבקות כביסה לא אמורות להוות בעיה. כדי שתתרחש חסימה, כל חומר אמור לבוא במגע ישיר עם העור ולהתחכך בו על מנת שיספג.

האם שתן בעל ריח מוזר או טעמים משונים מעידים על כך שאני נחסם?
לא. אלו הם תסמינים של פיברומיאלגיה ואינם סימנים של חסימה.
top1.gif