הנחיות טיפול בסיסיות

מאת: ד"ר ר. פול סט. אמאנד, אוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס

ראשית יש לשלול כל מצב אחר ולמצוא רופא אשר מבין בפיברומיאלגיה
ד"ר סט. אמאנד ממליץ על בדיקות בסיסיות שכוללות ספירת דם לשלול אנמיה או זיהומים אשר מחקים פיברומיאלגיה. בנוסף יש לכלול בדיקת בלוטת התריס בשם TSH. עליכם לוודא שדיווחתם לרופא שלכם על כל התרופות והויטמינים שאתם נוטלים. תרצו בודאי לברר עם הרופא שלכם האם אתם סובלים או לא מהיפוגליקמיה או רגישות (אי-סבילות) לפחמימות.

טיפול בגואיפנזין הופך את כל התהליך של הפיברומיאלגיה באופן מחזורי יותר ואינטנסיבי יותר. הדבר נובע מהתקפות מהירות על אזורים רבים בו זמנית. מחזור קלאסי מתחיל עם התגברות הסימפטומים שלאחריו באים ימים טובים, בדרך כלל בתוך מספר חודשים. שיעור ההיפוך הממוצע הוא בערך שנה אחת על כל חודשיים של מינון נכון.

מיפוי מומלץ מאוד לכולם, אולם במיוחד אם אינכם חווים תגובה ברורה של התגברות הסימפטומים במהלך כיול מינון התרופה (טטרציה), או שאין לכם מחזורים ברורים בתוך כמה חודשים

בלי מיפוי קשה לומר בודאות האם המינון נמוך מדי או גבוה מדי, או אם המטופל חוסם. מומלץ שתפנו לפיסיותרפיסט, כירופרקטור, מסגי'סט רפואי וכו', עם סרט הוידאו של ד"ר סט. אמאנד המכיל הסברים כיצד למפות (מאחר ורוב הרופאים אינם רגילים למשש את הלזיות בשרירים שאנו קוראים להן "גבשושיות ובליטות" של הפיברומיאלגיה). באתר של המרכז לטיפול בפיברומיאלגיה אפשר להזמין דיוידי של פרוטוקול הטיפול בגואיפנזין בו יש הדגמה כיצד לבצע מיפוי. הדיוידי הוא באנגלית.

על כולם להתחיל לקחת גואיפנזין במינון 300 מ"ג פעמיים ביום (600 מ"ג ביממה). המחזור יכול להתחיל בכל עת לפני היום השביעי אם המינון הזה מספיק ואם אינכם חסומים על ידי מוצרים המכילים סליצילטים. אתם אמורים להרגיש רע יותר באופן משמעותי, אולם במידה נסבלת. הסטטיסטיקה מראה כי 300 מ"ג ביום פעמיים ביום (600 מ"ג ביממה) מספיקים לכ 20 אחוזים מהפציינטים.

אם לא חלה החמרה רצינית בתסמינים בזמן זה, יש להגביר את המינון ל 600 מ"ג פעמיים ביום (1200 מ"ג ביממה). ד"ר סט. אמאנד משאיר את החולים שלו במינון של 600 מ"ג פעמיים ביום (1200 מ"ג ביממה) למשך שלושה שבועות נוספים, עד שהוא רואה את המטופל/ת שוב וממפה אותו/ה מחדש. מינון זה מספיק ל 70 אחוזים מהאנשים.

אלו שאינם ממופים, טוב יעשו אם יישארו במינון של 600 מ"ג פעמיים ביום במשך חודש ולא 3 שבועות. אם יהיה עליכם להעלות את המינון שלכם שוב הטוב ביותר יהיה להישאר מינימום חודש שלם בכל מינון לפני שתעלו שוב.

אם תעלו את מינון התרופה מהר מדי סביר שתסבלו מהתגברות רבה מדי של סימפטומים. בנוסף לכך לא תדעו לעולם מה המינון הנכון עבורכם ותעבירו את עצמכם בהיפוך חמור הרבה יותר מהנדרש.

אם המטופל לא חווה תקופה של הרעה במשך חודש במינון של 1200 מ"ג, ד"ר סט. אמאנד יעלה לו את המינון ל 1800 מ"ג ביום.

בנקודה הזו, 90 אחוזים מהאנשים ימצאו את המינון המתאים להם למחזור. המינון הגבוה יותר של 2400 מ"ג או גבוה ממנו יהיה נדרש רק ל 10 אחוזים מהפציינטים.

למינונים הגבוהים יותר, כאשר כמות הטבליות הנצרכות ביום אינה מספר זוגי, ממליץ ד"ר סט. אמאנד לקחת את המנה הנוספת (הלא זוגית) בבוקר, בכדי להימנע מחיתוך טבליות (רק לצורך נוחיות). הוא בדרך כלל מכייל את המינון בכמויות של 600 מ"ג, אולם אם אתם מעדיפים להעלות בכמויות של 300 מ"ג זה בסדר.

לכ 10 אחוזים מהמטופלים בערך אין תסמינים חמורים במהלך ההיפוך. יש מקרים בהם האדם לא יחוש שום הבדל, אולם אם ימופה ימצא כי חלה אצלו התקדמות ניכרת. לכמה מאנשים אלו יש סף רגישות גבוה משתנה לכאב ולא רואים שקורה הרבה מבחינת שינוי לרעה בהרגשה, פרט להטבה הרבה במצבם עם הזמן.

מיעוט של מטופלים מתקדמים מאוד באיטיות, וללא ימים טובים כלל. ברוב המקרים הדבר מראה כי האדם לוקח מינון גבוה מדי או נמוך מדי, או שהוא חוסם, אולם זה גם עשוי להיות הדפוס הספציפי של היפוך אצלם.

חוץ ממטופלים בודדים אשר עוברים מחזורים במינון של 4800 מ"ג ביום, המינון הגבוה ביותר שד"ר סט. אמאנד היה צריך להשתמש בו בפציינטים שלו היה 3600 מ"ג ביום. מעט מאוד פציינטים עברו מחזור במינון 300 מ"ג ביום.

מחזורי היפוך הם באופן כללי סימפטומים מוגברים של מה שיש לך. לדוגמא: אם התלונה העיקרית שלך היא תשישות או עצבנות, הדבר יחמיר. אם הסימפטום הוא כאב, הוא יחמיר. אתם אמורים פשוט לחוש רע יותר. זה פשוט. בנוסף, בגלל שהגואיפנזין עושה את הסימפטומים לאינטנסיביים יותר, דברים מסוימים שלא היו ברורים או ניכרים או לא הפריעו לפני שהתחלתם בפרוטוקול, עשויים להפוך לכאלו.

בנוסף, בכל רמה, מומלץ לבדוק את רשימת המוצרים בהם אתם משתמשים כדי לוודא כי אתם אינכם חסומים על ידי שום דבר. ראו את ההסברים בהמשך עמוד זה ואת הש"ות על סליצילטים באתר.
top1.gif

לפני שמתחילים בטיפול חובה לוודא כי אינכם במגע עם שום מקור של סליצילטים
כל החומרים הבאים עשויים להכיל סליצילטים, לכן עליכם לבדוק אותם בקפדנות:

תרופות: 1) תרופות בהן הרכיב הפעיל הוא סליצילט או חומצה סליצילית, או המכילות אספירין. 2) תרופות צמחיות כמו גינקו בילובה, אכינצאה, תוספי ויטמינים עם תוספות צמחיות כמו פקעות ורדים 3) ביפלבונואידים 4) משחות למריחה על העור כמו משחות להסרת יבלות, מוצרים לטיפול באקנה וסוגים של שמפו נגד קשקשים המכילים חומצה סליצילית. 5) משחות לשיכוך כאבים, משחות ותחליבים כמו בן גיי מכילים סליצילים או תמציות צמחים, ג'לים או שמנים כמו קמפור, מנטול, שמן עץ התה, ארניקה ואקליפטוס.

מוצרי גילוח: 1) קרם גילוח עם אלוורה, מנטה, מנטול או מנטולאום. 2) סכיני גילוח עם רצועות אלוורה ליד קצה הסכין מעבירים סליצילטים דרך חתכים מיקרוסקופיים. ויטמין E, לנולין, חמאת קקאו / שיאה ושמן מינרלי מותרים

וודאו שהמוצרים בהם אתם משתמשים אינם מכילים צמחים, עשבים, תמציות צמחיות.

וודאו שאין מילים או הברות עם sal בתוכם

ודאו שאין מרכיבים כמו אלואה, מנטול או שמן קיק

בדאודורנטים, בדקו שאין שמן קיק בין המרכיבים
בקרמים ותחליבי גוף, ודאו שאין אלואה, ומוצרים צמחיים אחרים
במוצרים לשיער, ודאו שאין קמומיל, לבנדר, תמציות צמחים, אלואה
במשחות שיניים, מי פה וחוטים דנטליים ודאו שאין מנטה
במוצרי איפור חפשו שאין שמן קיק, וצמחים אחרים
קרם גילוח – חפשו מוצרים המופקים מצמחים, כמו אלואה, מנטה או מנטול
תכשירים להגנה בפני השמש – בדקו שהתכשיר אינו מכיל אוקסיל סליצילט, הומוסלט, אלואה

אין להשתמש במשחות המכילות תרופות כמו בן-גאי, בליסטקס, רדיאן-בי, משחות ותמיסות המכילות קפסיקום וקפסאיצין, כגון "פלסטר אמריקאי"

אם התחושה של המשחה, תמיסה, פלסטר היא קרירה או צורבת, סביר להניח שהיא מכילה מנטול

אין לאכול סוכריות מנטה או מסטיק עם מנטה

כימיקלים מותרים לשימוש כל עוד אין במרכיביהם את המילה "סאל"  "sal"

אין להשתמש בשפתונים המכילים אלואה, שמן קמפור או שמן קיק

היו חשדנים כלפי כל דבר שכתוב עליו "טבעי" וקראו בזהירות כל אזכור לפרחים, צמחים וכו'

ויטמינים כמו ויטמין C או E המופקים מפקעות ורדים, או המכילים תוספת צמחים כמו ביופליונואידים, אלפאלפא ופטרוזיליה.

ניירות טואלט או מגבונים עשויים להכיל אלו-ורה

אין להשתמש במוצרים משככי כאב הקרויים סליצילט או חומצה סליצילית כמו אספירין, וכל תרופה שאספירין מהווה חלק משמה, אלקא-סלצר, אצטוזל, טבעפירין, מיקרופירין, קארדיופירין, קרטיה

כמו כן אספירין מהווה מרכיב בתרופות הללו: אספקס, פרקודן, רדיאן BB, רוגען, רוקל, רוקל פלוס

השתמשו בכפפות אטומות למים בזמן שאתם עוסקים בגינון. השתמשו בכפפות כשאתם עובדים עם חומרים המכילים תמציות צמחיות כמו שמן לימון וכד'

אין להשתמש בטבליות להקלת כאבי גרון המכילות מנטול, מנטה, פפרמינט, או נענע

אין להשתמש במסירי יבלות או עור קשה – פלסטרים המכילים חומצה סליצילית

חשוב לא להשתמש בשום תרכובת של אספירין מאחר ואלו חוסמות לחלוטין את האפקטים של הגואיפנזין. המקור הגדול לטעויות מצד הפציינט הוא בשימוש בתרכובות הקשורות לאספירין, סליצילטים או חומצה סליצילית, אשר מתערבים ומפריעים לפעולת הגואיפנזין ברמה הכלייתית. העור סופג בקלות תרכובות אלו. תרופות רבות משככות כאבים מכילות אספירין או שיש בהן את המילה 'סליצילט' או 'חומצה סליצילית' כחלק מתכולתן. אינכם יכולים להשתמש באלו.

כל הצמחים מייצרים סליצילטים, ורבים עושים זאת בכמויות גדולות. תרופות צמחיות, מוצרי קוסמטיקה וקרמים או תחליבים לעור המכילים צמחים הם גם כן עשירים בסליצילטים וחייבים להימנע משימוש בהם. בין היתר, אלו כוללים אלווורה, קמפור, שמן קיק, ג'ינסנג וויטמינים ממקור צמחי. חובה לקרוא את כל רשימת המרכיבים הכלולים בכל דבר שבא במגע עם העור שלכם. אזהרות אלו אינן כוללות מזונות, כולל עשבי תבלין ותבלינים בהם משתמשים בבישול למרות שכמה מהם מכילים סליצילטים. נראה כי הכמות שלהם אינה מספיקה לחסימה בגלל פעולת מערכת העיכול ובגלל שהכבד מעבד כמויות קטנות בתהליך שנקרא glycination.

אין הגבלות תזונתיות, אלא אם יש לכם גם היפוגליקמיה.

עליכם להניח כי אתם מאוד רגישים והקפידו מאוד בחיפוש שלכם אחר סליצילטים הכלולים בחומרים למריחה על העור ותרופות, והתמידו להימנע מהם, בגלל שבמיוחד בימים הראשונים של הטיפול, זה כמעט בלתי אפשרי לדעת מבחינה גופנית אם אתם חוסמים או לא את הגואיפנזין. בהמשך הטיפול כאשר התחלתם לחוות תקופות ארוכות של ימים טובים, חסימה עשויה להיות קלה יותר לזיהוי. אם אתם חושדים כי אתם חוסמים, אנא קראו את השאלות והתשובות ב שאלות נפוצות על חסימה, ובהנחיות לבדיקת החסימה כאן למטה בעמוד.
מידע נוסף לגבי סליצילטים , מוצרים ללא סליצילטים והפרוטוקול ניתן למצוא באתר המקורי של פרוטוקול הטיפול באנגלית .
top1.gif

בדיקת חסימה

  1. העלו את המינון שלכם ב 600 מ"ג ליום למשך מספר ימים.
  2. אם העלייה במינון גורמת להתגברות בכל אחד מהתסמינים שלכם,אינכם חסומים.
  3. אולם, אם אינכם  חווים כל התגברות בתסמינים ייתכן ואתם חסומים, או שייתכן והגעתם למלוא יכולת הסילוק של הכליות שלכם. זכרו כי ככל שהמינון שלכם גבוה יותר, כך תהיה תגובתכם למבחן החסימה פחות דרמטית.
  4. כדי לוודא מה מהנ"ל הוא הסיבה, הפסיקו להשתמש במוצרים שאינם חיוניים ובדקו את כל המוצרים בהם אתם משתמשים למקרה שיש בהם סליצילטים.
  5. אם אתם מרגישים שינוי כאשר אתם מפסיקים שימוש במוצרים מסוימים אז נחסמתם בגלל המוצרים האלו. אם לא חוויתם כל שינוי, ככל הנראה לא חסמתם וכנראה הגעתם למלוא יכולת הסילוק של הכליות שלכם
  6. אם חסמתם אתם יכולים להמשיך להשתמש בכל המוצרים שידוע בוודאות שאינם מכילים סליצילטים, וחזרו למינון הקודם שלכם של גואיפנזין.
  7. הפסיקו להשתמש בכל אחד מהמוצרים האחרים שלכם שלא ניתן לוודא לחלוטין כי הם נטולי סליצילטים והמשיכו להתמקד בהרגשה שלכם.
  8. אל תוסיפו מוצרים חדשים לשימוש היומי שלכם אלא אם ניתן לקבוע בוודאות שהם אינם מכילים סליצילטים.

שימו לב: עבור מי שנוטלים מינונים גבוהים של גואיפנזין, המבחן אינו מוחלט ונדרשת תקופת מבחן ארוכה יותר. כל שינוי שתחושו יהיה קל.

top1.gif