היפוגליקמיה

היפוגליקמיה

ד"ר פ. סט אמאנד, פרופסור לרפואה ואנדוקרינולוגיה, בית הספר לרפואה ובית החולים של אוני' קליפורניה

משמעות המילה היפוגליקמיה היא רמת סוכר נמוכה בדם. למעשה זה תסמין אחד של תסמונת עם הרבה תלונות. נכון יותר יהיה להגדיר את מערך התסמינים הזה כאי סבילות לפחמימות. זה בא לידי ביטוי בחוסר היכולת של הגוף להשתמש בעומסים מסוימים של פחמימות בצורה יעילה ללא תופעות לוואי.

כשאנו אוכלים סוכר ופחמימות מורכבות הם גורמים לעליה ברמת הסוכר בדם אשר גורמת לשחרור אינסולין מהלבלב. אינסולין הוא הורמון המאפשר אכסון או שימוש בפחמימות האלו בחלקים שונים של הגוף. הוא יכול גם לאותת לכבד להמיר חומצות שומניות עודפות ולהעביר אותן לתאי שומן שם מאכסן אותן האינסולין כטריגליצרידים, מאגרי הדלק שלנו.

אצל היפוגליקמים, שחרור האינסולין או שאינו מספיק, או שהוא משתחרר בכמות מופרזת או שפעולתו מסתיימת בטרם עת על ידי פעולת הורמונים נגדיים. דבר זה יוצר הפרעה מערכתית כוללת אשר התוצאה שלה היא אחד מהתסמינים של ה"תשישות" האנדוקרינית שאנו קוראים לו "היפוגליקמיה".

תסמיני ה"היפוגליקמיה" (המונח שנשתמש בו כאן) הם רבים:  תשישות, עצבנות, דיכאון, נדודי שינה, הסמקה, קשיי זיכרון וריכוז.
חרדות הן נפוצות כמו גם כאבי ראש בקדמת הראש או בשתי הרקות, סחרחורות, תחושת עילפון או ממש שינויים בקצב הלב.
לעיתים קרובות חשים גם טשטוש ראיה, גודש באף, צלצולים באוזניים, תחושת הרדמות או דגדוג של הידיים, רגלים או פנים. גזים, התכווצויות בבטן, צואה רכה או שלשול מופיעים לעתים תכופות. רבים מתלוננים על התכווצויות ברגל או בכפות הרגלים.

אלו הם הסימנים הכרוניים של המצב והם נחווים גם במצב של רמת סוכר תקינה ונורמלית בדם.

התסמינים החריפים הם מפחידים, ומופיעים ברמות סוכר שונות אבל לרוב כשלוש או ארבע שעות אחרי ארוחה. הם כוללים רעד בידיים או רעידה פנימית, במיוחד יחד עם רעב, מתלוים אליהם הזעה, אי סדירות בקצב הלב או דפיקות לב וחרדה חמורה משלימה את התמונה.
כאשר מופיעים התקפים במהלך הלילה, מתלווים אליהם בדרך כלל חלומות בלהה והתוצאה היא הפרעה חמורה ועמוקה בשינה שהתוצאה שלה היא נטייה להרדמות בשעות היום.

רק דיאטה מושלמת תשלוט בהיפוגליקמיה.

לא האוכל שמוסיפים אלא מה שמורידים מן התפריט שקובע את ההחלמה.
על החולים להימנע לחלוטין מסוכר, גלוקוז, דקסטרוז, או מלטוז. מאכלים עמילניים מאוד כמו תפוחי אדמה, אורז ופסטה גם הם אסורים. מותר פרי אחד בכל ארבע שעות, מיצי פירות אסורים בגלל שהם מכילים עודף פרוקטוז. יש פחמימות מותרות כמו לחם ללא סוכר, אבל צריכתו מוגבלת לפרוסה אחת, שלוש פעמים ביום. לא כל הפחמימות שוות בערכן. יש לפעול לפי הוראות הדיאטה באתר של המרכז לטיפול בפיברומיאלגיה ללא תחליפים. לדוגמא, מותר אורז תפוח, אבל אורז אסור. אסור לצרוך קפאין בגלל שהוא מאריך את משך פעולת האינסולין.
top1.gif

השיפור מתחיל כשבוע עד עשרה ימים אחרי תחילת הדיאטה אם הקפדתם על ההוראות בדייקנות. התסמינים נעלמים לגמרי כעבור כחודשיים רק אם הדיאטה בוצעה בהקפדה לפי ההוראות.
במהלך עשרת הימים הראשונים של הדיאטה יכולים להיות כאבי ראש כתוצאה מהפסקת צריכת הקפאין ותשישות שנגרמת משינוי מקורות הדלק הבסיסיים של הגוף. התסמינים האלו יכולים להיות חזקים אצל חלק מהמטופלים.

דיאטת ההיפוגליקמיה בונה מאגרי אנרגיה עד לרמה הגבוהה ביותר האפשרית עבור אדם נתון. רק אז אפשר להתחיל להתנסות בפחמימות אסורות
עם הזמן, באמצעות ניסוי וטעיה מוצאים את המגבלות ההכרחיות האולטימטיביות של הדיאטה.

בשלב החיפוש מועדים מפעם לפעם עם אכילת יתר של פחמימות. אתם תגלו את התסמין הראשון אשר מתפתח אחרי הפרזה כזו. לעתים קרובות זו יכולה להיות אך ורק תשישות, אולם במקרים אחרים יהיו אלו כאבי ראש קדמיים מלווים בלחץ.

בהדרגה לומדים רוב ההיפוגליקמיים בדיוק מה הם יכולים להרשות לעצמם. הם צריכים לחזור לדיאטה המושלמת כשמופיע לחץ רגשי או פיסי מאחר וזה מציב דרישות גדולות יותר למאגרי האנרגיה שלהם. התקופה שלפני המחזור החודשי היא מאוד שברירית. בזמן זה נעשה קשה יותר לשמור על אכילה מדויקת.

אין רופא או דיאטן שיכול לנבא באופן הולם את הגבלות הדיאטה הסופיות. הפציינט חייב לפעול על פי שיקול דעתו בדיאטה תוך שיקול דעת שמשתנה מאדם אחד לשני.

יש היפוגלקמים שסובלים בו זמנית ממצב אחר, פיברומיאלגיה, מחלה שגורמת לתסמינים כרוניים דומים להיפוגליקמיה אולם לא התסמינים חריפים שתוארו לעיל.

זהו נושאו של מאמר אחר שכתבנו.

בפשטות, לפיברומיאלגיה יש מטבוליזם מבולבל שגורם לשרירים גידים ורצועות מכווצים, אשר שורפים דלק בלא הרף.מי שיש להם נטייה לכך, ינסו ליצור אנרגיה על ידי כניעה לתשוקה לפחמימות. התוצאה היא פרצי אינסולין חוזרים ונשנים שיכולים לדחוף אותם להיפוגליקמיה.
top1.gif

מגבלות תזונה שהיפוגליקמים חייבים להקפיד עליהן:

אסור לצרוך אף אחד מהבאים:

אלכוהול (למשך חודש אחד)
סוכר בכל צורה, כולל משקאות קלים
מיצי פירות ופירות יבשים
לוביה
גרגרי חומוס
עדשים
שעועית לימה
עמילן
תפוחי אדמה
תירס (מותר פופקורן כוס אחת)
בננות
שעורה
אורז
פסטה
טורטייה

רכיבי מזון אסורים:
קפאין, דקסטרוז, מלטוז, סוכרוז, גלוקוז, דבש, סירופ תירס, סירופ אורז, סירופ קנה סוכר, פרוקטוז, סירופ אגבה, ממתיקי סוכר, סירופ אורז חום.

(ממתיקים ללא קלוריות כמו סוכרלוז, סטיויה, ציקלמט, סכרין מותרים)

אין להתפשר בדיאטה לתסמונת אי הסבילות לפחמימות.

חייבים לאכול נכון אחרת התסמינים ימשכו. הגמול הוא שיפור בבריאות לעומת התסמינים המגבילים של ההיפוגליקמיה. הדבר בשליטתם.

קישור לדיאטות באתר של המרכז לטיפול בפיברומיאלגיה

אזהרה: לפני שמתחילים בדיאטה כלשהי חובה להיוועץ ברופא המטפל.
top1.gif